2014. január 29., szerda

Smaragdzöld



A Weimari porcelángyár alapítása visszavezethető az 1790-es évekig. A több tulajdonos váltáson átesett gyár a mai napig töretlenül működik. Az üzem a hírnevét a weimari kobalt festéssel szerezte meg. Az értékes kobaltkék festés, arany díszítéssel ünnepi hangulatot ad a dísztárgyaknak.
A tál különleges smaragdzöld színű, vastagon aranyozva.



2014. január 26., vasárnap

Régi fürdőszoba


A vezetékes víz bevezetése előtt ilyen lavórtartó állvány volt a fürdőszoba.

Csodálatosan felújított darab.

2014. január 22., szerda

Pompadour minta

Madame de Pompadour (1721-64) XV. Lajostól kapta a márkiné címet. A francia király szeretőjeként nagy befolyást gyakorolt a politikára és a művészetekre is. A Zsolnay porcelán gyár talán ezért is választotta névadónak a kobaltkék és arany színben pompázó készletéhez.
Pompadour mintás teás csészék:




2014. január 19., vasárnap

Kuglófsütő



Legendák keringenek a kuglóf sütésének eredetéről. Az egyik szerint a bibliai három királyok Bethlehemből hazafelé megálltak Elzászban. A szíves vendéglátásért cserébe sütöttek egy a turbánjukhoz hasonló süteményt.
A másik történet szerint Marie Antoinette Ausztriából vitte francia földre, és így honosodott meg a korona alakú csemege.
A nagy tömegű tészta miatt, szükség van a sütőforma közepén található kéményre. Ezáltal a sütemény tökéletesen átsül, a kürtő pedig megadja a jellegzetes formáját.
Régi kuglófsütők fémből, kerámiából és zománc bevonattal.




2014. január 16., csütörtök

Fabergé tojás



A fabergé tojásokat III. Sándor orosz cár megrendelésére tervezte Peter Carl Fabergé, az Oroszországban élő francia származású aranyműves. Sándor cár a legfontosabb ortodox ünnepen különleges  ajándékkal akart kedveskedni feleségének, így arra kérte fel a mestert: készítsen olyan ajándékot, amely egyszerre húsvéti és meglepetés is. A csodálatos tojások belsejében kis csibéket rejtett el.
A fabergé tojások gyakran értékesebbek, mint azok a tárgyak, amelyeket beletettek. Sokan a gyermekek kiesett tejfogait, a nagymama karikagyűrűjét tartották benne.
A Limoges francia porcelán dobozban tartják a legértékesebb holmikat, ékszereket, melyeket nemzedékről nemzedékre szeretnének átadni. 
A képen látható porcelánok egyedi érdekes darabok.


2014. január 13., hétfő

Guzla

Guzla balkáni eredetű népi hangszer. Egy húrja van, amelyet bőrre feszítenek. Kecskefejes, díszesen faragott, kézi készítésű.






2014. január 12., vasárnap

Makkum porcelán



Hollandia első porcelángyára a Makkum. 1890-től a csempe- és kerámia gyártásból pártoltak át a dísz kerámiák felé.


A porcelánokat két mázzal alapozták le, utána öt színt (kék, lila, zöld, sárga és narancssárga) használtak  a díszítéshez. Jellemzően a kék és lila színek köszönnek vissza a tárgyakról.